Fourth Challenge Winners

Task 4a: Large-scale online biomedical semantic indexing

The teams that topped the competition for each batch were:
 
Batch 1
  First place Second place
Flat / Hierarchical Measures Fudan AUTH-Atypon

Batch 2
  First place Second place
Flat / Hierarchical Measures Fudan AUTH-Atypon

Batch 3
  First place Second place
Flat / Hierarchical Measures Fudan AUTH-Atypon

 

Teams (Task 4a):
  • Fudan team: Shengwen Peng, Ronghui You and Shanfeng Zhu
    (Fudan: Fudan University, China)
  • AUTH-Atypon team: Yannis Papanikolaou, Grigorios Tsoumakas, Manos Laliotis, Nikos Markantonatos and Ioannis Vlahavas
    (AUTH: Aristotle University of Thessaloniki)

 

Results at: 

Task 4b: Biomedical Semantic QA

PHASE A
    BATCH 1 BATCH 2 BATCH 3 BATCH 4 BATCH 5
DOCUMENTS 1st UTSB UTSB Fudan USTB Fudan
(SELECION STRATEGY: MAP) 2nd Fudan Fudan USTB Fudan USTB
SNIPPETS 1st HPI Fudan Fudan Fudan Fudan
(SELECION STRATEGY: MAP) 2nd KNU-SU-LG KNU-SU-LG HPI USTB USTB
CONCEPTS 1st AUTH-Atypon USTB Fudan AUTH-Atypon AUTH-Atypon
(SELECION STRATEGY: MAP) 2nd USTB AUTH-Atypon USTB CMU USTB

PHASE B
    BATCH 1 BATCH 2 BATCH 3 BATCH 4 BATCH 5
EXACT 1st AUTH-Atypon Fudan CMU CMU CMU
(SELECTION STRATEGY: AVG RANKING IN THREE TYPES: Y/N-ACC, FACT-MRR, LIST MEAN F-MEASURE) 2nd ULisboa AUTH-Atypon Fudan Fudan Fudan
IDEAL 1st HPI Fudan Fudan Fudan Fudan
(SELECTION STRATEGY: MEAN MANUAL SCORE) 2nd ULisboa HPI HPI HPI HPI

 
Teams (Task 4b):
  • Fudan team:   Ronghui You, Shuaidong Jiao and Shanfeng Zhu
    (Fudan: Fudan University, China)
  • USTB team:   Xu-Cheng Yin, Bo-Wen Zhang, Le-Le Zhang, Hao-Jie Pan, Shao-Hui Feng, Fan Fang, Fang Zhou, Zan-Xia Jin, Jian-Lin Jin and Jian-Wei Wu
    (USTB: University of Science and Technology Beijing ,Department of Computer Science and Technology, Pattern Recognition and Information Retrieval lab)
  • HPI team:   Frederik Schulze, Ricarda Schüler, Tim Draeger, Daniel Dummer, Alexander Ernst, Pedro Flemming, Cindy Perscheid and Mariana Neves
    (HPI: Hasso-Plattner-Institute at the University of Potsdam, Germany)
  • AUTH-ATYPON team:  Eirini Papagiannopoulou, Dimitris Dimitriadis, Sakis Lagopoulos,Grigorios Tsoumakas, Manos Laliotis, Nikos Markantonatos and Ioannis Vlahavas
    (AUTH: Aristotle University of Thessaloniki)
  • CMU team:   Zi Yang, Yue Zhou and Eric Nyberg
    (CMU:Carnegie Mellon University, Language Technologies Institute, School of Computer Science)
  • KNU-SU-LG team:  Hyeon-gu Lee, Minkyoung Kim, Harksoo Kim, Juae Kim, Sunjae Kwon, Jungyun Seo, Yi-Reun Kim and Jung-Kyu Choi
    (KNU-SU: Kangwon National University, Chuncheon, Korea - Sogang University, Seoul, Korea)
  • Ulisboa team:  Miguel J. Rodriques, Miguel Fale and Francisco M. Couto
    (ULisboa: University of Lisbon, Portugal)